Gradska galerija Zabok

SOLISTIČKI RECITAL: HREN I VILČ

Datum: 27.2.2024.

PROGRAM
Francis Poulenc (obr. Veljko Valentin Škorvaga): Sonata za flautu i glasovir
I. Allegretto malincolico
II. Cantilena
III. Presto giocoso
Veljko Valentin Škorvaga: Koncert za bisernicu i simfonijski orkestar
I. Prestissimo
Niccolò Paganini (obr. Veljko Valentin Škorvaga): Caprice XIV., op. 1
Roberto Hren: Ballade & Moto perpetuo
Veljko Valentin Škorvaga: Zima (Uz kamin, a kroz prozor zimske radosti)
Veljko Valentin Škorvaga: Ljeto (Razigrano i bezbrižno je)
Aleksandar Cigankov (obr. Roberto Hren): Impromptu na temu "Tiger Rag"
----------
ROBERTO HREN (2001., Zagreb) završio je Gimnaziju Antuna Gustava Matoša Zabok te, paralelno s njom, Školu za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok, smjer "Glazbenik tamburaš".
2020. upisuje studij tambure, a godinu dana kasnije i studij glazbene pedagogije na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu.
Kao glazbenik tamburaš, dobitnik je brojnih nagrada – kako u solističkim, tako i u orkestralnim natjecanjima. Od solističkih nagrada u disciplini "bisernica" ističe se:
• dvostruko osvajanje "Oskara znanja" 2019. i 2023. godine
• osvajanje prvih mjesta na međunarodnim natjecanjima tamburaša (MNT Požega - Subotica) 2018., 2021. i 2022. godine, od kojih je 2021. dobitnik Grand Prixa za najviši broj osvojenih bodova
• osvajanje višestrukih prvih nagrada na međunarodnom mješovitom natjecanju "Bistrički zvukolik" 2017., 2018., 2019. i 2020. godine
Osim nagrada s natjecanja, primio je, kao pjevač u zboru Muzičke akademije Zagreb, i dvije Rektorove nagrade za veliki timski, znanstveni i umjetnički rad: 2022. u operi-basni "Životinjska farma" Igora Kuljerića te 2023. u operi "Amfitrion" Borisa Papandopula.
2022. godine sudjeluje u snimanju te promociji albuma "Europski zvukolici: Bisernica putnica" prof. Tomislava Uhlika u izdanju Cantusa.
2023. sudjeluje na gostujućem predavanju masterclassu prof. Lászla Stacha na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu.
BRIGITA VILČ (1991.) dolazi iz Županje, gdje je stekla redovno i glazbeno osnovnoškolsko obrazovanje. Nakon završene Srednje glazbene škole u Osijeku, studij klavira nastavlja na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu, u klasi profesora Srđana Filipa Čaldarovića, kod kojega je diplomirala 2015. godine. Uspješno je sudjelovala na mnogim solističkim i komornim hrvatskim i međunarodnim natjecanjima, osvojivši znatan broj nagrada. Kao solistica u "Koncertu za lijevu ruku" Maurica Ravela nastupila je 2014. godine u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog uz Zagrebačku filharmoniju, što joj je donijelo Rektorovu nagradu. Maturirala je obou u Glazbenoj školi Vatroslava Lisinskog u Zagrebu 2014. godine.
Svirajući klavir i obou, kao dio Puhačkog orkestra Glazbene škole Vatroslav Lisinski, sudjelovala je u osvajanju 1. nagrade Cum laude u Belgiji 2011. godine i l. nagrade na Državnom natjecanju orkestara u organizaciji HDGPP-a u Dubrovniku iste godine. 2015. godine sudjelovala je na jedinstvenom svjetskom festivalu "International Keyboard Institute & Festival" u New Yorku, gdje je imala priliku usavršavati se kod svjetski poznatih pijanista, a na natjecanju istog Festivala ostvarila je plasman u polufinale. Kao korepetitorica često surađuje s kolegama glazbenicima, za što je primila priznanje Europske unije glazbenih natjecanja za mlade.
Sveučilišni preddiplomski studij Edukacijske rehabilitacije na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu upisala je 2012., a završila 2017. godine kao najbolja studentica na diplomskoj razini studija, za što je nagrađena Dekanovom nagradom. U jesen 2018. godine upisuje poslijediplomski doktorski studij Neuroznanosti na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. U proljeće 2022. godine snimila je album skladbi Tomislava Uhlika za tambure i klavir "Europski zvukolici" u izdanju Cantusa. Trenutno je zaposlena kao asistentica na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu te kao naslovna umjetnička suradnica za korepeticiju na integriranom preddiplomskom i diplomskom instrumentalnom studiju, smjer "Tambure", na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu. Godinama održava glazbene radionice za djecu sa sindromom Down. Pri Centru za umjetnost i medicinu Klinike za tumore (Klinički bolnički centar Sestre milosrdnice Zagreb) organizira koncertni ciklus "Muzika u klinike", gdje u prostorima Klinike za tumore studenti zagrebačke Muzičke akademije i profesionalni glazbenici jednom mjesečno poklanjaju koncert pacijentima i djelatnicima.

Top