Gradska galerija Zabok

LIKOVNA IZLOŽBA "SLOBODA UMJETNICIMA"

Datum: 28.2.2024.

Prvi dokumentirani "Dan žena" u povijesti obilježen je prije 115 godina, 28. veljače 1909. u New Yorku, pod nazivom "National Woman's Day", a organizirala ga je Socijalistička partija Amerike, na prijedlog aktivistice Therese Malkiel.
Dan žena isprva nije imao određen datum pa se nekoliko godina obilježavao krajem veljače ili početkom ožujka.
Datum koji nam je danas poznat, 8. ožujka, prvi put je obilježen 1914. u Njemačkoj, a tri godine kasnije isti je datum proglašen službenim praznikom u Sovjetskom savezu. Nakon toga, Međunarodni dan žena se u svijetu nastavio obilježavati pod raznim imenima, na razne načine i na razne datume, ali temeljna ideja je uvijek ostala ista – promicanje prava i dostignuća žena u svijetu.
Vođena tom idejom, Opća skupština Ujedinjenih naroda je 1977. godine proglasila 8. ožujka službenim UN-ovim praznikom ženskih prava i svjetskog mira.
Iako je u posljednje vrijeme prilikom obilježavanja Međunarodnog dana žena naglasak stavljen na politička i ekonomska dostignuća pripadnica ženskog spola, ne treba smetnuti s uma da i brojne umjetnice svojim radom kontinuirano obogaćuju kulturni život na lokalnoj, regionalnoj, nacionalnoj ili globalnoj razini.
Imajući to u vidu, u Gradskoj galeriji Zabok Međunarodni dan žena se već nekoliko godina obilježava skupnom izložbom umjetnica koje su na neki način povezane s Hrvatskim zagorjem. Ove godine, uz Maju Vukina Bogović (koja je uključena u ovaj projekt od samih početaka), na izložbi će sudjelovati Iva Karla Habus, Mateja Harapin, Martina Ivanović, Sanja Mikša Pavlović, Anja Novak i Irena Podvorac.
Sloboda umjetničkog izražavanja se, prema UNESCO-u, definira kao "sloboda maštovitog stvaranja i distribuiranja raznolikih kulturnih izraza" pa će, sukladno tome, na ovoj izložbi sudjelovati umjetnice različitih generacija, stilova i umjetničkih pristupa. Njihov dosadašnji rad polučio je zanimljive i vrijedne rezultate te ih svakako treba podržati u budućem stvaralaštvu, a ako znamo da je sloboda osnovni preduvjet za kreativnost i stvaranje, onda možemo reći samo – sloboda umjetnicama!
Goran Škrlec
--------------------------------------------------
UKRATKO O UMJETNICAMA...
MAJA VUKINA BOGOVIĆ rođena je 1977. u Zagrebu. Diplomirala je na grafičkom odjelu (slikar-grafičar) u klasi profesora Frana Pare ciklusom sliko-crteža "Obećana zemlja" 2000. na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.
2010. godine diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu (smjer "Bibliotekarstvo") te time zaokružila svoje dvije ljubavi: likovnu umjetnost i knjigu.
2000. godine bila je dio tima u Tiskovnoj radnji Gutenberg muzeja te je radila na temu "Gutenberg 2000" u Mainzu. Provela je studijski semestar na Indiana University of Pennsylvania, gdje stvara svoj diplomski rad. Sudionica je Vrbničke grafičke akademije i terenske nastave u Motovunu.
Od 1997. godine sudionica je 40-ak skupnih i 30-tak samostalnih izložbi u zemlji i inozemstvu (Zagreb, Beč, Pariz, Rim, Skopje, Pečuh, Pirot, Novi Sad, Zabok). Slike joj se nalaze u privatnim zbirkama.
Dobitnica je nagrade Zagrebačke banke za najboljeg diplomanta slikara-grafičara 2000. godine, a 2018. osvaja Nagradu 8. Zagorskog likovnog salona u Krapini.
Njeno slikarstvo je izraženog kolorizma na granici između figurativnog i apstraktnog. Često kombinira nekoliko tehnika i bavi se teksturama koje upotpunjuje crtežom. Njene slike su izrazito reljefne. Slikarici podloga i mediji služe kao mjesto na kojem stvara i ruši prvotnu ideju te je pretvara u prikaz kroz likovne elemente u koheziji.
IRENA PODVORAC diplomirala je kiparstvo 2000. godine na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu (profesori: M. Ujević, K. Bošnjak, S. Drinković, M. Blažević i D. Mataušić). 1999. godine provela je studijski semestar na Indiana University of Pennsylvania, USA (profesori: J. Nestor, L. LaRosh i D. Hedman).
Od 1998. godine sudionica je brojnih skupnih i samostalnih izložbi u zemlji i inozemstvu te autorica niza skulptura u javnim prostorima. Dobitnica je nekoliko nagrada za svoj rad.
2006. godine snimljena je TV izložba iz serije "Skica za portret" za HRT.
Članica je HDLU-a i HZSU-a. Živi i radi u Samoboru.
ANJA NOVAK (1989.) diplomirala je 2014. na grafičkom odsjeku, u klasi profesorice Mirjane Vodopije, na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Sudjelovala je na projektima te izlagala na skupnim i samostalnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu: International Art Expo, Contemporary Venice – It's LIQUID International Art Show (Palazzo Flangini, Venecija, Italija), International Art Expo, Hybrid Identities (Mediterráneo Centro Artístico (MECA), Almerija, Španjolska) te International ArtExpo, HIDDEN ROOMS – IDENTITIES . CITIES . MEMORIES, Ca’ Zanardi, u sklopu festivala "Venezia Misteriosa" (Venecija, Italija), samostalna izložba u galeriji Gradske knjižnice "Ksaver Šandor Gjalski" Zabok, Venientes III (Zagreb, Lisinski), godišnje izložbe Akademije likovnih umjetnosti Zagreb, projekt Martine Miholić (galerija Bačva, HDLU Zagreb), Neue Kroatische Kunst (Medika, Zagreb), "Vo(g)li(o) una donna" (Gradska galerija Zabok), "Umjetnice" (Gradska galerija Zabok), "Žene" (Gradska galerija Zabok), "Uloga žene/ženska uloga" (Gradska galerija Zabok), "Hommage Mariji Jurić Zagorki" (Gradska galerija Zabok).
Izradila je cover art za EP "pričom je bježao od.." zagrebačkih umjetnika/glazbenika/repera Tibora i Noti Limuna, koji je producirao renomirani hrvatski i svjetski producent Koolade. Tekst koji je dio cover arta bio je inspiracija za naziv EP-a. Kroz eklektični događaj EP je predstavljen uz nastup glazbenika i izložbu Anje Novak, zamišljen kao spoj različitih vrsta umjetnosti i poticaj za suradnju umjetnika (Squeaky Clean Vol. 1, Melin Zagreb).
Izradila je i vizualni identitet za potrebe konferencije "Promišljanje krize: iskustva, izazovi i prilike", koja će se održati 27. – 29. lipnja 2024. na Filozofskom fakultetu u Osijeku u sklopu projekta "Analiza sustava u krizi i nove svijesti u književnosti 21. stoljeća", kojeg financira Hrvatska zaklada za znanost.
SANJA MIKŠA PAVLOVIĆ rođena je u Zagrebu 22.12.1983., a rano djetinjstvo provodi u Krapini, gdje je i završila osnovnu školu. Nakon toga u Zagrebu pohađa Školu primijenjenih umjetnosti i dizajna, slikarski odjel. Po završetku srednje škole odlazi u Zadar, gdje 2003. uspješno završava studij predškolskog odgoja te stječe zvanje "odgojiteljica predškolske djece". Nekoliko godina kasnije postaje Montessori odgojiteljica i zapošljava se u Montessori dječjem vrtiću, gdje vodi likovne grupe za djecu predškolske dobi, a paralelno s tim se usavršava u slikarskom smislu.
2016. počinje intenzivnije slikati u Art studiju u Zadru uz prof. Igora Gluića, a zatim i u Zagrebu uz prof. Grgura Akrapa i Igora Modrića te u Varaždinu uz prof. Lilu Herceg.
2019. godine na "Špancifestu" izlaže svoje radove i spontano se počinje baviti oslikavanjem dječjih tijela i lica.
2020. se upisuje na Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu, ali zbog niza objektivnih okolnosti prekida studij.
Trenutačno živi u Krapini, gdje radi u Dječjem vrtiću "Gustav Krklec", a nedavno je održala i dvije samostalne izložbe u Krapini i Radoboju.
MARTINA IVANOVIĆ rođena je 11.11.1988. u Zaboku. Završila je smjer "Dizajn odjeće" u Školi za tekstil, kožu i dizajn 2007. godine. Od završetka škole usavršava znanje krojenja i šivanja u nekoliko zagrebačkih salona te sudjeluje u revijalnim izložbama Zlatne igle te na izlaganjima Sajma vjenčanja.
Izlagala je povodom Međunarodnog dana žena u Gradskoj galeriji Zabok (2021. i 2022.) te na izložbi "Svaki dan ART" u umjetničkoj galeriji shopping centra "Westgate".
Imajući u vidu ljepotu različitosti ljudskog tijela, bavi se kreiranjem i šivanjem odjeće.
Vlasnica je Maar’s modnog ateliera, unutar kojeg ostvaruje svoju ljubav prema šivanju odjeće, teksturama i strukturama različitih vrsta tekstilnih materijal.
MATEJA HARAPIN (BABIĆ) rođena je 11. travnja 1990. u Zagrebu. Diplomirala je na Nastavničkom odsjeku (smjer slikarstvo) Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu 2015. godine, u klasi prof. Ante Rašića.
Nakon fakulteta završava stručno osposobljavanje za muzejskog pedagoga u Muzejima Hrvatskog zagorja, a danas radi u Muzeju seljačkih buna.
Od 2010. godine sudionica je brojnih skupnih i samostalnih izložbi. Članica je Udruge "Kajkaviana" - društva za prikupljanje čuvanje i promicanje hrvatske kajkavske baštine, HDLU Zagreb, Udruge "Likovna radionica Lipa", ULS Zaprešić i predsjednica Likovne udruge "Oton Iveković" Klanjec.
Ponosna je majka dviju djevojčica.
Živi i stvara u Gredicama, malom mjestu u gradu Klanjcu.
IVA KARLA HABUS je akademska slikarica grafičarka, diplomirala 2017. na grafičkom odsjeku zagrebačke ALU, u klasi Roberta Šimraka. Bavi se slikarstvom, primijenjenom umjetnošću i dizajnom. Ivu dobro znamo i kroz njen brand nakita AVI.
--------------------------------------------------
Ova je izložba organizirana uz potporu Krapinsko-zagorske županije.

Top