Koncert
6.2.2025.
KONCERT "MILLEFEUILLE" ANSAMBL "ANTIPHONUS" I FILIP FAK
Gradska galerija
KONCERT
"Millefeuille"
Ansambl "Antiphonus" i Filip Fak
Četvrtak, 06.02.2025. u 19:30
----------
* PROGRAM *
HENRI DUPARC
L'invitation au voyage
GABRIEL FAURÉ
Après un rȇve
FRANCIS POULENC
Air vif
CÉCILE CHAMINADE
Le Noël des oiseaux
MAURICE RAVEL
Le Tombeau de Couperin
III. Forlane
CLAUDE DEBUSSY
Zephyre
HENRI DUPARC
Chanson triste
ÈMILE PALADILHE
Psyché
PAULINE VIARDOT
Haï luli
CÉCILE CHAMINADE
Vilanelle
CLAUDE DEBUSSY
Preludiji, 1. knjiga
VIII. La fille aux cheveux de lin
REYNALDO HAHN
À Chloris
FRANCIS POULENC
Les chemins de l'amour
HENRI DUPARC
La vie antérieure
GABRIEL FAURÉ
Les Djinns
----------
Četvrtak je Vaš dan za opuštanje u baršunastim, zatamnjenim i kremastim velovima Belle Époque… Estetizirana zbilja tek je portal poniranja u raskošan vrtlog sinestezije zvuka, kolorističke harmonije i bujne melodike pjesama francuskih majstora glazbe i poezije – u pjesmama za glas, za više glasova i klavir. Riječi kojima Vas mazimo istkali su Baudelaire, Hugo, Bussine, Anouilh i Corneille, a zvukovne miomirise Fauré, Duparc, Ravel, Paladilhe, Viardot, Hahn i Caplet.
Da se ne zavaravamo – sav je gore navedeni kremasti spleen i te kako plod oštroumnog i trijeznog rada i majstorskog zanatstva, kontrastno, baš kao što je i Belle Époque slatka pjena s vrhunca europske kolonijalističke politike; labuđi pjev posrnule Europe uoči velikoga klanja 1914. i početka kraja njezine političke dominacije.
Srećom, umjetnost većinu svojih dimenzija proteže tamo kamo ne dopire ni vrijeme ni zveket oružja niti ostala grda mehanika. U njoj se može istovremeno bdjeti i sanjati; od četvrtka načiniti – subotu.
"ANTIPHONUS":
ANABELA BARIĆ, MONIKA CEROVČEC, MARTINA BORSE, IVAN BINGULA, SINIŠA GALOVIĆ, TOMISLAV FAČINI
----------
Od osnutka 2008. godine, "ANTIPHONUS" daje sve od sebe da osvoji i oduševi svoju publiku, na svim hrvatskim festivalima, u brojnim gradovima i inozemstvu, na dovitljivim koncertnim programima, u rasponu od srednjeg vijeka do suvremenih autora. Madrigali, moteti, opere, pastorale, organumi, oratoriji, gregorijanika i svi mogući žanrovi luk su kojim "Antiphonus", poput muzikalnog Amora, odapinje strelice u srca svoje publike.
"Antiphonus" se osluškuje i diše u komornom duhu i kada se radi o složenim vokalno-instrumentalnim kombinacijama. Tako su neki od programskih vrhunaca "Antiphonusa" Bachova "Muka po Ivanu", Cavallierijevo "Prikazanje duše i tijela", Purcellova "Dido and Aeneas", "Lametacije" i "Lagrime di san Pietro" Lassa, gotovo sve knjige madrigala Monteverdija, responzorije Gesualda, Couperina i Cavalierija, i Nonsens madrigali Ligetija, "Vespro della Beata Vergine" Claudija Monteverdija, Bachovi moteti, njemački vokalno-instrumentalni barok, obilje suvremenih djela, niz hrvatskih praizvedbi i djela naručenih za "Antiphonus", operna produkcija na Biennalu i nastupi kojima je ansambl predstavljao Hrvatsku u inozemstvu – turneje po Njemačkoj, Finskoj, Sloveniji, Srbiji i Francuskoj.
Ključni kulturni događaji vezani za noviju političku povijest, kao što je svečanost ulaska Hrvatske u EU, ali i koncert predsjedanja Hrvatske u Bruxellesu, nisu prošli bez "Antiphonusa".
"Antiphonus" je otvorio Muzej Apoksiomena, proslavio osnivanje Sveučilišta u Zadru, nastupao na Dubrovačkim ljetnim igrama, vraćao se dragim prijateljima i publici na Osorskim večerima, Korkyra Baroque, koncertnoj sezoni u Zadru, Slavonskom Brodu i u Splitu, gdje je osvojio i "Juditu". Među sjajnim glazbenicima s kojima surađuje u svojoj koncertnoj sezoni i gostovanjima, tu su Krešimir Špicer, Dmitry Sinkovsky, Pavao Mašić, Krešimir Stražanac, Edin Karamazov, Petrit Çeku, Daniel Detoni, Filip Fak, Luca Pianca, Karolina Eyck, Margret Koell, kao i tvorci čudesnih instrumenata viola organista, Slawomir Zubrzycki i Yaybahara, Gorkem Şem. "Antiphonus" je snimio dva albuma – "Ne le tue braze" (glazba hrvatskog seicenta), i "Mixtape" (suvremena hrvatska vokalna glazba).
Na kraju – "Antiphonus" već deset godina iznenađuje publiku pikantnim i promišljenim programima u ciklusu "Triade", za koji je nagrađen "Milkom Trninom", ostajući i dalje vjeran premisi iz prve rečenice ovog teksta.
FILIP FAK docent je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu te je odnedavno i ravnatelj Zagrebačke filharmonije. Uz te funkcije, Filip Fak je ujedno i predsjednik Hrvatskog društva glazbenih umjetnika.
----------
Ulaz na koncert je slobodan, ali je broj sjedećih mjesta u Galeriji ograničen. Ukoliko želite da Vam rezerviramo mjesto, molimo Vas da nas kontaktirate na broj telefona 099/707-1949 ili na e-mail adresu gradskagalerijazabok@gmail.com.
Za sve organizirane grupne posjete (škole, udruge i sl.) najava/rezervacija je obavezna.
Koncert će biti održan uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske te Krapinsko-zagorske županije.