KONCERT MIA ELEZOVIĆ I FILIP NOVOSEL
Datum: 1.10.2024.PROGRAM
Ana Horvat: Šutljivost
Filip Novosel: Dva stavka za solo brač
Sanja Drakulić: Momento Lento (praizvedba)
Frano Đurović: Sonata za A-brač i klavir
I. 5-5-6
II. 3-4
III. 3-4-3-5
----------------------------------------------------------------------------------------------------
MIA ELEZOVIĆ je vrlo rano započela svoju međunarodnu koncertnu aktivnost. Održala je brojne solističke klavirske recitale, a nastupala je i u mnogim komornim sastavima u Europi, Sjevernoj i Srednjoj Americi te Aziji. Kao solistica nastupala je sa Zagrebačkom filharmonijom, Simfonijskim orkestrom HRT, Dubrovačkim simfonijskim orkestrom, Hrvatskim komornim orkestrom te Gudačkim orkestrom "Gaudeamus". Kazushi Ono, Pavle Dešpalj, Pascal Rophé, Peter Škerjanec i Zlatan Srzić tek su neki od dirigenata s kojima je do danas vrlo uspješno surađivala.
Uz česta i zapažena gostovanja u radijskim i televizijskim programima u Hrvatskoj i Njemačkoj, Mia Elezović rado nastupa na mnogim domaćim i inozemnim ozbiljnoglazbenim festivalima. Spomenimo tek neke: Muzički Biennale Zagreb, Hamamatsu Music Academy Festival (Japan), Schleswig-Holstein Musik Festival (Njemačka), International Holland Music Sessions (Nizozemska), International Keyboard Festival (New York, SAD), Las Vegas Music Festival (SAD), Meranofest (Italija), itd.
Kao pijanistica istančanoga sluha i profinjenoga smisla za komorno muziciranje, surađuje s brojnim eminentnim ansamblima i glazbenicima kao što su Zagrebački gitarski trio, Fabio di Casola, Radovan Cavallin, Vlatka Peljhan, Jelena Očić, Charlie Siem, David Pia, Le Train Blue te članovi raznih orkestara (Gürzenich-Orchester Köln, Minhenski radio orkestar i East Coast Contemporary Ensemble). Nakon uspješne audicije 2006. godine u Madridu, Mia Elezović angažirana je kao solopijanistica u tamošnjem Spanish National Ensemble for Contemporary Music. Od 2011. članica je ansambla "Alisios Camerata", a od 2019. godine članica ansambla za suvremenu glazbu "Synchronos". Na poziv proslavljenog tenora Williama Lewisa i Franco American Vocal Academy iz SAD-a, Mia Elezović od 2012. godine provodi svako ljeto u Salzburgu, u vokalnom programu mladih pjevača s kojima radi na Liedu i Mozartovim operama (a ujedno je i menadžerski direktor programa).
Bila je stipendistica nekoliko uglednih institucija: Fondazione Roma, Soros Foundation i Rotary Deutschland. Dobitnica je brojnih međunarodnih nagrada i priznanja.
Osim koncertne djelatnosti, aktivno se bavi i pedagoškim radom. Podučavala je mlade pijaniste na Frankfurt International School, Alpha School of Music (Queens, New York) i na Bergen Academy of Music (Oradell, New Jersey). Od 2005. do 2006. godine bila je docentica na klavirskom odsjeku Umjetničkoga sveučilišta u Kyotu (Kyoto City University of Arts) i na British School u Tokiju. Predavala je na festivalima "Terra Magica" u Poreču, "Westfield – Summer Music – Programm" u Westfieldu (SAD), na Ross School u New Yorku i na "Euregional Chamber Music Festival Maastricht" u Nizozemskoj. Predavala je na Conservatoire royal de Liège (Belgija), Umjetničkoj akademiju u Splitu i Umjetničkoj akademiji u Osijeku. Godine 2023. postaje izvanredni profesor na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku. Članica je komisije na međunarodnim pijanističkim natjecanjima "World Pianist Invitational" (SAD), "Music Award Maastricht" (Nizozemska), WPTA Poland i "Una corda" (HR).
Pijanistica Mia Elezović studirala je i kao devetnaestgodišnjakinja diplomirala na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, u klasi prof. Zvjezdane Bašić. Studij glazbe nastavila je na Hochschule für Musik u Beču, a kasnije se usavršavala i u klasi prof. Herberta Seidela na Musikhochschule u Frankfurtu. Usporedo s usavršavanjem u inozemstvu, pripremala je i magisterij na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, kojega je uspješno i apsolvirala.
2004. godine japanska ju je Vlada pozvala u Kyoto na desetmjesečni studijski boravak, tijekom kojega se na sveučilištu Showa Academia Musicae posvetila intenzivnom studiju djela za glasovir suvremenih japanskih skladatelja. 2007. godine Mia Elezović seli u New York, gdje je od Manhattan School of Music dobila punu stipendiju te započela specijalizaciju u programu Contemporary Performance, utemeljenom na proučavanju i izvođenju djela suvremenih skladatelja. Dvije godine kasnije tu je specijalizaciju uspješno završila još jednim magisterijem.
FILIP NOVOSEL (14.08.1986., Slavonski Brod, Hrvatska) jedan je od vodećih tamburaša i inovatora na tamburi svoje generacije. Njegov skladateljski, aranžerski i izvođački glazbeni izražaj spoj je hrvatske tradicijske glazbe, jazza i klasične glazbe, s vidljivim utjecajima glazbe drugih naroda južne i istočne Europe.
2011. godine postao je magistar glazbene pedagogije na Muzičkoj Akademiji u Zagrebu (na temu "Tambura i tehnike sviranja tambure u jazz glazbi"), a 2013. godine diplomira "cum laude" na prestižnoj The New School for Jazz and Contemporary Music u New Yorku, čime se upisao u povijest kao prvi diplomirani jazz tamburaš.
Za vrijeme dvogodišnjeg studija u New Yorku, Novosel je imao priliku učiti od glazbenih velikana kao što su Reggie Workmann, Vic Juris, Peter Bernstein, Samir Chaterjee, Yosvany Terry i mnogi drugi. S jednim od svojih profesora, virtuozom brazilske gitare Richardom Boukasom, osniva duo s kojim snima i CD/DVD "Live at St. Michael's" te nastupa u brojnim jazz klubovima u New Yorku. No, najvitalnija glazbena suradnja je ona sa mladim slovenskim bubnjarom i kompozitorom Žanom Tetičkovičem, s kojim formira Kvintet "Balchemy" i ostvaruje brojne nastupe, od kojih valja istaknuti one u SAD-u, Sloveniji i Švicarskoj. Kvintet "Balchemy" nagrađen je kao pobjednik na natjecanju studenata u istaknutom američkom jazz časopisu "Downbeat" u kategoriji "small jazz combo", čime Novosel postaje prvi tamburaš nagrađen od strane ovog uglednog jazz časopisa. Također, Novosel je bio i finalist natjecanja "Herb Alpert – young jazz composer award" u veljači 2014., u organizaciji ASCAP-a, najvećeg skladateljskog društva u Americi.
Nakon studija, Novosel živi na relaciji Hrvatska – SAD i nastupa s mnogim glazbenicima (od kojih se izdvajaju Vlatko Stefanovski, Theodosii Spassov i Ismail Lumanovski) te s raznim ansamblima poput TO HRT-a, HRT jazz orkestra i Big banda RTV Slovenije. Trenutno je najaktivniji kao član dua Hojsak & Novosel (Bow vs Plectrum), kojeg čini zajedno s virtuozom kontrabasa, Tihomirom Hojsakom. Duo iza sebe ima pet studijskih albuma te suradnju sa Zagrebačkom filharmonijom, Gibonnijem, Monikom Leskovar, Miroslavom Tadićem i mnogim drugim svjetski priznatim umjetnicima i ansamblima, kao i nagradu Porin.
Uz jazz, Novosel istražuje i ulogu tambure na sceni suvremene klasične glazbe. Zajedno s pijanisticom Mijom Elezović snimio je album pod nazivom "Susreti" (izdavač Cantus), na kojem objavljuje djela Brune Vlaheka, Frana Đurovića, Mladena Tarbuka, Ane Horvat i Sanje Drakulić. Mnoga od tih djela napisana su i posvećena upravo Novoselu i Elezović, a valja izdvojiti i nastup uz ansambl "Cantus" na Glazbenoj tribini HDS-a u Osijeku.
Osim kao izvođač, Filip Novosel aktivan je i kao pedagog, a trenutno je zaposlen kao profesor tambure u Glazbenoj školi Zlatka Grgoševića u Sesvetama. Najveće uspjehe ostvario je s učenikom Markom Martinovićem koji je 2016. bio hrvatski predstavnik na "Euroviziji za mlade umjetnike" u Kölnu, gdje je nastupio u finalu te tako postao prva osoba u povijesti ovog prestižnog natjecanja koja je nastupila svirajući tradicijski instrument. Također, Novosel djeluje i kao vanjski suradnik – asistent na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku.
Od 2020. godine redovni je član Hrvatskog društva skladatelja.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Koncert će biti održan uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.